Esimene enam-vähem ühine vaba päev üle mitme nädala (oma kahetunnist õhtust Toscani’s’e vahetust ma väga tööpäevaks ei klassifitseeriks)… Ja mida teevad siis Annuška ja Kairts? Lähevad lõpuks ometi koaalasid ja kängurusid oma silmaga tsekkama! ***Kolm kuud juba siinmail oldud ja elus koaalad ja kangarood ikka veel nägemata…
Lonely Planet kiitis igati heaks Currumbin Wildlife Sanctuary Coolangatta’s, Surfersist ca 30 min bussisõidu kaugusel. Sinna me oma sammud-sõidud seadsimegi. Kella 7ne äratus vabal hommikul polnud just kõige meeldivam, kuid Currumbini elanike päevakava seadis meile ranged piirangud. Hommik meil aga päris vahejuhtumiteta ei möödunud, selle eest hoolitses isand Krõll isiklikult. Isand Krõll ehk siis meie flatmate oli meile hommikul väikese pardipoja koju vedanud. Look what I found – a baby duck! No hoia ja keela, mida veel… Ja Krõll avaldas tõsimeeli soovi baby duck adopteerida ja oma pet’iks kasvatada. Njahh, hommikused “selged” mõtted eksole. Eriti veel peale öist kasiinos-käimist. Njahh. Igatahes päris lapseröövi ta ei teostanud, vaid korjas lihtsalt piuksuva ja üksi jäetud pardipoja üles. Ja kuna meie kodu lähedal on kohe vet kliinik, siis me andsime kindla käsu baby duck vet’i juurde viia (***ilmselge veendumusega, et küll vet’id Krõlli maa peale toovad ja midagi mõistlikku teha soovitavad… mahajäetud linnulapsi ju niisama uisa-päisa ei julge lihtsalt samasse kohta tagasi ka viia… parem ikka targematelt nõu küsida). Sellised hommikused juhtumised siis.
Igatahes kl 8 startisime Currumbini poole. Eelmisel õhtul tuli muide juhuslikult välja, et Krõlli ema on sealsamas Currumbinis mingi tegelinski, nii et kerkis päevakorda võimalik tasuta sissepääs. Kahjuks oli meil aga liiga short notice, nii et päris free of cost me sisse ei saanud, küll aga “titekate” piletiga ja “behind the scene” tuuri saime ka kauba peale. Not bad, ütleme siis nii.
Kuna kohatud ja oma silmaga nähtud elanikke oli omajagu, on siinkohal parimaks väljendusvahendiks fotosilm – kõike ikka sõnadesse ei pane. Nii on iga vähegi äramainimist vääriva eluka juurde “tema lugu” commentiks lisatud. Põhimõtteliselt on Currumbini külastus üles ehitatud eksponaatide söötmise ja muidu demonstreerimisele läbi showde ja performance’ite. Nii et ticketit ostes saab kaasa time schedule’i ja map-i ja siis liigutaksegi ühelt šõult teisele. Nii ka meiegi.
Hello, I am a lorikeet, how ya doin’? Lorikeetid on metsikud “papagoilised”, keda sanctuary töötajad twice a day magusa mee-jms vedelikuga nuumavad. Kl 8-9 30 am oli lorikeetide esimene söögikord ja selle nimel
ajasime meiegi ennast koidu ajal maast lahti. Aga lorikeetid olid seda väärt. Sai nendega koos pilti teha ja puha. Änn and the lorikeets on nüüd jäädvustatud. Forever and for always.
Koala feed kl 10 am. Esimene mulje koaaladest – “nad on niiiiiii armsad ja nunsud!”
leidis järjekindlalt ühe tugevamat kinnitust ja hea meelega oleks mõne koaala-juntsu sealt koju kaasa võtnud. Aga meil ei kasva kodus eukalüpti. Ja ilma selleta need mitte-mõmsikud (just, ei ole “karulistega” tegemist, vot ei ole!) kahjuks välja ei vea. Aga koaalad on ikka erilised elunautlejad ja chillijad. Muudkui aga põõnutavad ja üles ärkavad kas kergeks eukalüpti-snackiks või mugavama chillimis-asendi leidmiseks. Aga nii armsasti puu otsas konutada ja mitte alla kukkuda oskavad ainult aussie koaalad. Ja sellepärast nad meile meeldivadki. Aga kas teie teate, miks koaala-juntsud nagu duraccelli jänkud ringi ei jookse? Närige ise päevad läbi eukalüpti ja saate teada:). Ei ole just kõige energiarikkam see toidulaud.
Wombat feed. “Ohohh, mis pontsu see on?” “Hello, I am wombat”. Justkui talveunest oleks see tegelane üles aetud. Hommikune virgumine toimus aga bataati jälitades, mille tükike oli pontsule kergeks hommikueineks. Päeva peale tuleb veidi priskem suutäis ilmselt ka. Figuurist võib seda eeldada:).
Dingo encounter. Metsik-koer, kes tegelikult on võsa-villemi geenidel põhinev tegelane. Liiga tavaline. Rebase moodi koer. Ainult et mitte nii koheva sabaga. Ja muid erinevusi leiab ka ikka. Aga no nii laias laastus. Väga laias.
Behind the scene tour kl 11 am. Lootsime ei-tea-mis imeloomi ja imeasju näha… Aga nägime mitte nii ägedaid kohti ja elukaid. Näiteks saime eksponaatide toidulauakorraldust jälgida. Seemned ja puuviljad jätsid mind täiesti külmaks, aga suurde ämbrisse kuhjatud surnud hiired tekitasid külmavärinaid. Ei olnud just kõige meeldivam vaatepilt. Siis saime loomakliinikusse piiluda. Arstilõhn – fuifuifui. Opilaud – jube. Eriti suurte isendite jaoks mõeldud kaal ukse taga. Hmmm, kas astuda ise ka selle peale ja saada oma aussie kaal teada lõpuks?:D Ei, aitähh. Teinekord re-check. Siis sain dingole peo pealt lihatüki ulatada. Endiselt on mul parem käsi ja vasak käsi ja mõlemal viis sõrme. Dinks on hea koolituse läbinud, mis muud. Siis saime ka nt püütonit silitada. Imepisike püüton oli ainult. Aga kahtlane on snake’ide nahk ikkagi. “Ebameeldiv,” ütles mu kompimismeel. Ja siis saime ühe linnukese saagi-püüdmisoskust imetleda. Kiirelt siuhh-viuhh lihatükike noka vahele ja siuhh-viuhh seda kuhugi nosima. Ja teiste eest varjatakse lihatükikest kergelt väljasirutatud tiibadega. Kaval. Sinna juurde kuuluv pilk edastab ülimalt selgelt vaid üht – “Näpuud! See on minu!”.
The usual diner’i külaline. Ärge ehmatage, kui teid selline elukas piruka ja limpsi kioskis tervitab. Ta on kohalik. Kas pole mitte eriti vunts tegelane? Parim esinduspilt lizardiliste esindajast. *Kairtsi uus digimon tabab ka kõige peenema nahakurru.
Totally wild show. Koaalat olime juba enne näinud. Opossu
m tekitas veidi elevust. Armas kollane jõmsik. Tumedate rosina-silmadega. Mida muud ühelt karvikult soovida:).
Snakes alive show. 10 maailma kõige mürgisemat ussi elab aus-s – fakt, mis on juba siililegi teada. Neist 10st aga 7 liiki on esindatud koduses queenslandis. Outbackis peab ühesõnaga silmad lahti hoidma. Gold coast highwayl ja monte carlo avenuel ühtki snake’i kohanud veel ei ole. Nii see võikski jääda.
Free flight bird show. Kotkad ja pelikanid ja papagoid jne jne… Tiivasopsutamisi jagus… Üks kirevam kui teine, ühel uhkem tukk kui teisel. Aga pink lady oli evil lady. Napsas kairtsi varbast kinni ja sakutas seda. Kus on Teie kombed, neiu?
Mister & miss/mrs/ms & little kangaroos – Lühidalt prk-d K Roo-d ehk lihtsalt känksid. K Roodele oli eraldatud päris lopsakas maa-ala. Ja nad elasid seal täiesti oma elu, inimestest ja pidevast photoshootingutest välja tegemata. Kalpsasid ringi (hüppasid oma känguruhüpetega vops ja vops – teate ju küll – täpselt nagu filmis:) ) nagu maa peremehed muiste. Ja eks jälle tuli K Roo-ga pilt ka teha, kuidas siis muidu. “Kodak moments” ikkagi ju. Iga päev ju kängurule pai ei saa teha… *Kui Krõll mõnel heal hommikul baby k roo’d koju ei hakka vedama… parem mitte… Nii et känksid ja koaalad kui the real aussie elanikud said ära nähtud. Ja K Roo-le sai pai ka teha. No mida veel?:).
Kroksid ootasid meid veel. Aussie loomariigi esindajad võib üldiselt kaheks jagada – esimene grupp “nuntsikud” – keda tahaks koju kaasa võtta ja igapäevaselt paitada ja patsutada (esindajad herr-id koaalad ja k roo-d) – ja teine grupp “õudikud” – kellest tahaks iga hinna eest eemale hoida (esindajad snake’id ja kroksid). Njahh, pole just kõige meeldivam avatud lõugadega krokse lähedalt näha. Ja kui kiirelt tegelikult valged hiirekesed sinna lõugade vahele kaovad ja kui kiireid ja äkilisi ja ootamatuid liigutusi sinna juurde tehakse. Ei ole kroksid mingid iisid tegelased. Parem eemale hoida. Kroksi-toitja ametit Currumbinis ma igatahes ei ihalda. Jätan kümme näljast kroksi teiste pärusmaadele. Pole just kõige ahvatlevam vaatepilt, kui sind avatud lõugadega teraselt silmas peetakse. Ja kui kuskil näete silti “Danger: Crocodiles”, siis ilma naljata – ärge sinna minge!!! Nii et bye bye mudased ja niisked jõekaldad.
Enne lahkumist tabasid meie silmad eriti virgad koaalad. Enam-vähem kõik liigutasid ja turnisid puude otsas. Diagnoos: motoorne püsimatus. Õiged koaalad ju nii ei tee. Tegelikkuses. Küll meie juba teame. Koaalaeksperdid nagu me oleme:). Känksid ja koaalad nägime siis ühesõnaga täna ära. *** Väga lahedad tegelased on nad, mulle kohe täitsa meeldivad. Aga meie tihe päevakava ei lubanud Aboriginal Dancers Show’ks enam Currumbini jääda, nii et see tuleb millalgi kusagil re-checkida. Ehkki tänapäeval herrid Abo Rigeenid enam oma everyday life’is tule ümber ju tegelikult ei müdista, didgeridoo ja bumerangiga ei taidle. Aga vaadata võiks ju ikka. Kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta. *Juhan juba ütles nii.